تبلیغات
بزرگترین مرجع جنگ افزار - نخستین رادار متحرک برد بلند باند VHF در کشور ساخته شد


امروز :
بزرگترین مرجع جنگ افزار
بزرگترین مرجع جنگ افزار

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 30 بهمن 1390

رادار متحرک برد بلند مراقبت هوایی باند VHF با تلاش محققان پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی اصفهان، طراحی و ساخته شد.


مهندس مهدی فدایی، رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی اصفهان با اعلام این مطلب افزود: رادار برد بلند مراقبت هوایی باند VHF با نام «مطلع الفجر 2» یک رادار متحرک تمام نیمه هادی است که می تواند به طور مستقل و یا به عنوان بخشی از یک سامانه پدافندی، عملیات راداری را به انجام رساند.

وی با بیان این که تمامی مراحل طراحی وساخت این رادار به صورت کاملاً بومی توسط متخصصان دانشگاه صنعتی اصفهان انجام شده است، تصریح کرد: رادار «مطلع الفجر2» یک رادار مدرن با پردازش کوهرنت و تماماً نیمه هادی است که قادر است اهداف هوایی را تا برد 480 کیلومتر و همچنین اهداف با سطح مقطع پایین را آشکار سازی و ردگیری کند.

فدایی با اشاره به ویژگی خاص متحرک بودن این رادار هوایی به دلیل نصب بر روی یک خودرو سنگین، بهره مندی از32 عنصر آرایه یاگی افقی در دو ردیف بالا و پائین آنتن، استفاده از منبع تغذیه شهری یا دیزل ژنراتورهای منصوب بر روی این خودرو و نیز آماده به کار شدن این رادار در کمتر از دو ساعت را از دیگر امتیازات رادار «مطلع الفجر 2» عنوان کرد.

رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات وارتباطات دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: در این رادار، دو کانال مستقل به صورت همزمان و با استفاده از تمام ظرفیت، قابلیت ردیابی و آشکارسازی فرکانس‌ها را ایجاد کرده اند که با این امکان، ضمن جایگزینی یک کانال در صورت ایجاد اشکال در فرستنده، گیرنده و یا مسیر آنتن کانال دیگر، افزونگی و قابلیت اعتماد بالایی در جهت شناسایی وردگیری اهداف هوایی فراهم شده است.

فدایی با اشاره به قابلیت بهره برداری از این رادار در تمامی شرایط جوی، برخورداری از برد مناسب، اندازه گیری زاویه، جهت، سرعت وارتفاع اهداف پروازی به روش مقایسه سیگنال بین دوکانال مستقل موجود در رادار را از دیگر ویژگی های ممتاز رادار «مطلع الفجر 2» عنوان کرد.

گفتنی است، طرح رادار متحرک برد بلند مراقبت هوایی باند VHF(مطلع الفجر2)، عنوان نخست پژوهش‌های کاربردی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی خوارزمی را به خود اختصاص داده است.

منبع


طبقه بندی: انواع پدافند هوایی و رادار، 
برچسب ها: نخستین رادار متحرک برد بلند باند VHF در کشور ساخته شد، رادار، رادار متحرک، رادار متحرک برد بلند باند VHF، نخستین رادار، بزرگترین مرجع جنگ افزار،
ارسال توسط armys .
تبلیغات

 پایگاه خبری ایران پرس
<a href=
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بیشتر به کدام یک از موضوعات زیر علاقه مند هستید؟؟؟صفحات جانبی
لینک دوستان
رتبه در گوگل
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

تبلیغات
تبلیغات متنی شما

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه