تبلیغات
بزرگترین مرجع جنگ افزار - راکت انداز ضد زره PF98 ساخت چین


امروز :
بزرگترین مرجع جنگ افزار
بزرگترین مرجع جنگ افزار

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 6 اسفند 1390


راکت انداز ضد زره PF98 با کالیبر 120 میلیمتری از نوع راکت انداز های بدون لگد یا عقب نشینی (recoilless) است که توسط صنایع شمالی چین نورینکو و به منظور جایگزینی با تسلیحات ضد زره تایپ 78 و تایپ 65 به طراحی وساخت رسیده است. PF98 برای مقابله با ادوات زرهی و استحکامات دشمن کاربرد دارد این سلاح توسط نیروی زمینی ارتش آزادی بخش خلق چین در سطح گردان و به منظور پشتیبانی آتش مستقیم برای نیروهای پیاده مورد استفاده قرار میگیرد. از لحاظ تاریخی نیروی زمینی ارتش آزادی بخش خلق به انبوه تسلیحاتی نظیر تایپ 78 و تایپ 65 به منظور ارائه سریع و قابل انعطاف پشتیبانی آتش در مواقعی که حمایت نیروی هوایی و پشتیبانی آتش توپخانه امکان پذیر نیست وابسته بوده است.

اما این تسلیحات با به میدان آمدن ادوات زرهی با مقاومت زرهی بالا و دارای زره های واکنشگر به صورت تدریجی قابلیت های خود را از دست داده اند. از این رو صنایع نورینکو در سال 1990 راکت انداز ضد زره تایپ 98 یا PF98 را به تولید رساند. این راکت انداز در اواخر سال 1990 انجام برخی تست های عملیاتی به واحد های مستقر در پادگان ارتش آزادی بخش واقع در ماکائو تحویل شد و پس از تایید قابلیت ها در اختیار واحد های نمونه نیروی زمینی چین نیز قرار گرفت. این سلاح بردی بین موشک های ضد تانک هدایت شونده و راکت انداز های ضد زره دارد .این راکت انداز از دو نوع راکت سوخت جامد 120 میلیمتری بهره میبرد که عبارتند از : راکت با سرجنگی شدیدالانفجار ضد تانک (HEAT) و راکت با سرجنگی شدیدالانفجار (HE) چند منظوره . راکت ضد تانک از سرجنگی دو مرحله ای بهره میبرد که توانایی مقابله با زره های واکنشگر را دارد . این راکت در حداکثر برد 800 متری خود چنانچه با زاویه 90 درجه به زره تانک برخورد کند تا 800 میلیمتری نفوذ خواهد داشت. راکت با سرجنگی شدیدالانفجار چند منظور ه نیز دارای سر جنگی مجهز به 120 ساچمه فلزی است.این راکت با زاویه برخورد 55 درجه قدرت نفوذ 400 میلیمتری دارد . از جمله سایر کاربردهای این راکت مقابله با نیروهایی پیاده دشمن در شعاع 25 متری است. این راکت دارای حداکثر بردی معادل با 1800 الی 2000 متر است. تایپ 98 مجهز به هدفگیری اپتیکال با قابلیت دید در شب تا برد 500 متر است علاوه بر این دارای مسافت یاب لیزری ، کامیوتر کنترل آتش ابتدایی و نمایشگر LED است. کامپیوتر کنترل آتش به صورت خودکار فاصله هدف را مشخص کرده ، محاسبات بالستیک را انجام داده و نتیاج را با استفاده از نمایشگر LED در اختیار کاربر قرار میدهد. این سیستم دقت و سرعت واکنش راکت انداز را تا حد قابل توجهی افزایش میدهد. شرکت سازنده به منظور کاهش خطر هدف قرار گرفتن کاربران راکت انداز توسط تک تیراندازان دشمن و یا سایر تهدیدات سایت هدفگیری تلسکوپی با قابلیت دید در شب برای آن طراحی کرده است تا کاربران پایین تر از سطح راکت انداز و در پناه استحکامات با هدف مقابله کنند . در این سیستم هدفگیری ، کامپیوتر کنترل آتش محاسبات مورد نیاز برای پرتاب را انجام داده و هدف را با نشانگر برای کاربر مشخص میکند. تایپ 98 دارای پرتابگری است که از سه پایه قابل تنظیم و یک تیوب پرتاب راکت از جنس فایبر گلاس با وزن 10 کیلوگرم (به همراه راکت) با امکان استفاده مجدد تشکیل شده است . این پرتابگر محدوده حرکتی از 5- الی 60+ درجه به صورت عمودی و 360 درجه به صورت افقی برخور دار است و توسط یک الی دو نفر قابل نصب و جا به جایی است.


مشخصات کلی :
کشور سازنده : جمهوری خلق چین
شرکت سازنده : نورینکو
سال ورود به خدمت : اواخر 1990
کالیبر : 120 میلیمتر
راکت ها : دو نوع با سرجنگی شدیدالانفجار ضد تانک (HEAT) و شدیدالانفجار (HE)
قدرت نفوذ : 400 تا حداکثر 800 میلیمتر بسته به نوع راکت
وزن سر جنگی راکت ها : 6.3 کیلوگرم برای راکت با سرجنگی (HEAT) و 7.5 کیلوگرم برای راکت با سرجنگی (HE)
برد : 800 الی 2000 متر بسته به نوع راکت
نرخ اتش : 4 الی 6 راکت در دقیقه
محدوده حرکتی پرتابگر : 5- الی 60+ درجه به صورت عمودی و 360 درجه به صورت

منبع

مترجم : گوبلزطبقه بندی: تسلیحات انفرادی، 
برچسب ها: راکت، راکت انداز، راکت انداز ضد زره، ضد زره، راکت ضد زره، راکت های ضد زره، ضد تانک، راکت های ضد تانک، راکت ضد تانک، راکت اندازهای چین، راکت انداز چین، راکت انداز ضد زره چین، راکت انداز چینی، ضد زره چینی، راکت ضد زره چین، راکت ضد زره ساخت چین، PF98، راکت انداز PF98، راکت PF98، راکت انداز ضد زره PF98، راکت ضد تانک PF98، راکت ضد زره PF98، بزرگترین مرجع جنگ افزار،
ارسال توسط armys .
تبلیغات

 پایگاه خبری ایران پرس
<a href=
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بیشتر به کدام یک از موضوعات زیر علاقه مند هستید؟؟؟صفحات جانبی
لینک دوستان
رتبه در گوگل
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

تبلیغات
تبلیغات متنی شما

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه