تبلیغات
بزرگترین مرجع جنگ افزار - حملات موشکی با هواپیماهای بدون سرنشین


امروز :
بزرگترین مرجع جنگ افزار
بزرگترین مرجع جنگ افزار

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 7 اسفند 1390هواپیمای پریدتور ، به موشک هلفایر در زیر بدنه دقت کنید

هواپیماهای شناسایی بدون سرنشین كه اكنون در زرادخانه ارتش‌های آمریكا و اسراییل كاربردهای دوگانه نظارت و پرتاب موشك پیدا كرده‌اند جایگزین جنگنده‌های خلبان‌دار شده‌اند و ایمنی حملات هوایی را در جنگها برای مهاجمان افزایش می‌دهند. هواپیمای بدون سرنشین كنترل از راه دور كه از روی زمین هدایت می‌شود، به خاطر اندازه كوچك و سرعت نسبتا كم می‌توانند حامل موشكهای كم وزنی باشند كه امكان هدف‌گیری دقیق آنها وجود دارد.

اسراییل طلایه‌دار فناوری هواپیماهای بدون سرنشین در جهان است كه اكنون به طور فزاینده‌ای در مناطق بحرانی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مورد كاربردهای این هواپیماها پنهان‌كاری می‌شود، مقامات دفاعی اسراییل از اظهار نظر علنی در مورد استفاده از این هواپیماها در حملات هوایی به غزه خودداری می‌كنند، اما مقامات اسراییلی در گفت و گوهای خصوصی استفاده از این سلاح را تایید كرده‌اند.

دیوید كمپ سردبیر گروه هوانوردی هفته‌نامه جینز دیفنس می‌گوید اسراییل احتمالا اولین كشوری است كه از خودروهای هوایی بدون سرنشین یا ‪VAB‬هم برای شناسایی و هم پرتاب موشك استفاده می‌كند. این كشور رهبری جهان را در این حوزه در اختیار دارد و در حیطه وسیعی می‌تواند این وسیله را به كار گیرد.

وی می‌گوید این هواپیماها دقیق تر، كم هزینه‌تر و ایمن تر از جت‌های جنگنده اف ‪۱۶‬و بالگردهای آپاچی هستند.

نكته مهم در مورد این هواپیماها این است كه می‌توان ماموریتهای خطرناك، خسته‌كننده و پلید را به عهده آنها گذاشت. آن‌ها را می‌توان مدت طولانی به مناطقی كه برای خلبانان خطرناك است اعزام كرد.

فلسطینی‌ها هواپیماهای بدون خلبان اسراییل را سلاح مهمی در تازه‌ترین تهاجمات به غزه می‌دانند.هواپیمای پریدتور در حال شلیک موشک هلفایر


به گفته یك پزشك فلسطینی كه مجروحان مورد حمله این هواپیماها را در بخش اورژانس بیمارستانی در شمال غزه مداوا می‌كند این هواپیماها در یك شعاع ‪۱۵‬متری همه چیز را می‌توانند از بین ببرند. موشكهای مرگبار پرتاب شده از این هواپیماها مردم را هدف قرار داده و تكه تكه می‌كنند.

هنگامی كه یكی از این هواپیماها در بالای سر دیده می‌شود، مبارزان فلسطینی از طریق واكی تاكی همرزمانشان را آگاه می‌كنند تا گوشی‌های تلفن همراه خود را خاموش كنند و باتریهایشان را درآورند تا موقعیت آنها كشف نشود.

یك مبارز جهاد اسلامی می‌گوید این هواپیماها عمدتا برای هدف‌گیری افراد به كار می‌روند نه علیه ساختمانها. این هواپیماها در ارتفاعات بسیار بالاتر از هواپیماهای سرنشین‌دار پرواز می‌كنند و موشكهایشان ویرانگرتر است و شكافهای عمیقی در زمین ایجاد می‌نماید.

این هواپیماها معمولا اهدافی را كه به كندی حركت می‌كنند نظیر عابران پیاده یا خودروهایی را كه با رسیدن به دست انداز سرعتشان كم می‌شود هدف می‌گیرند.

این هواپیماها حلقه‌های كوچكی در آسمان درست می‌كنند و قبل از آنكه موشك پرتاب كنند سرعتشان كم می‌شود. این هواپیماها با سایر هواپیماها متفاوت هستند و موشك آنها هنگام پرتاب دیده نمی‌شود.

جابر ویشه معاونت مركز حقوق بشر فلسطینی‌ها می‌گوید گزارشهایی در مورد پرتاب موشك از این هواپیماها طی بیش از سه سال گذشته دریافت شده است.

نوع موشكها ظاهرا كوچك است اما اسناد یا تصاویری از این هواپیماها دردست نیست.

اسراییل كه مدتها قبل رهبر جهان در فناوری هواپیماهای بدون سرنشین قلمداد می‌شد، مغرورانه محصولات خود را در نمایشگاههای بین‌المللی هوایی عرضه می‌كند اما اصرار دارد كه این هواپیماها برای اهداف نظارتی هستند و از تایید استفاده از آنها در حملات هوایی خودداری می‌كند.

دورون ساسلیك یك مقام بلندپایه موسسه‌های هوافضای اسراییل كه این هواپیماهای بدون سرنشین را می‌سازد می‌گوید این شركت مشتریانی از سراسر جهان از سوییس، فرانسه و هند دارد و فروش سالیانه این شركت به ‪۵۰۰‬تا ‪۶۰۰‬میلیون دلار می‌رسد.
هواپیمای تهاجمی آینده اروپا

این مقام از شرح قابلیتهای نظامی این هواپیما خودداری كرد و تمایل مشتریان به محرمانه ماندن این اطلاعات را علت آن بیان می‌نماید. مقامات دولتی و نظامی نیز از اظهارنظر در مورد قابلیتهای پرتاب سلاح این هواپیما خودداری می‌كنند.

اسراییل از اوایل دهه ‪۱۹۷۰‬از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده كرده است و ناوگان این هواپیماها به طور مداوم بزرگتر شده است. به گفته مقامات نیروی هوایی اسراییل این هواپیماها به جزء لاینفك نیروی هوایی این كشور تبدیل شده‌اند به طوری كه ساعات پرواز آن‌ها از ساعات پرواز جنگنده‌های سرنشین دار فراتر رفته است.

اسراییل یكی از بزرگترین صادركننده سلاح در جهان است.

ماه مارس گذشته اسراییل از بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین خود در یك پایگاه نیروی هوایی ساحلی در مركز فلسطین اشغالی پرده‌برداری كرد.

هواپیمای "هرون" كه پهنای بالهای آن ‪۱۶/۶‬متر است می‌تواند به مدت ‪۳۰‬ساعت با سرعت ‪۲۲۵‬كیلومتر در ساعت در ارتفاع ‪۹‬هزار متری پرواز كند.

كمپ می‌گوید نسخه جدیدتر هرون تی‌پی ‪Heron TP‬است كه در ماه ژوئن در پاریس پرده برداری شد. این هواپیما با پهنای بال ‪۲۶‬متر می‌تواند به مدت ‪۳۶‬ساعت پرواز كند و حداكثر هزار كیلوگرم بار را با خود حمل كند.

ارتش آمریكا از هواپیماهای بدون سرنشین نظیر ‪Predator‬ ‪MQ-1‬و ‪Reaper‬ ‪MQ-9‬برای حملات هوایی علیه فرماندهان القاعده و سایر جنگجویان در افغانستان و عراق استفاده كرده است. همچنین براساس گزارشها با این هواپیماها اقدام به كشتن جنگجویان در پاكستان و یمن نموده است.

براساس اعلام یك گروه محققان دفاعی مستقر در ویرجینیا به نام ‪، GlobalSecurity.org‬در اواخر سال ‪۲۰۰۱‬ارتش آمریكا مدعی دستیابی به دقت ‪۱۰۰‬درصد این هواپیماها در هدف‌گیری شد.

سال بعد شش عضو القاعده در خودرویی در یمن مورد حمله یك هواپیمای بدون سرنشین متعلق به سازمان سیا قرار گرفته و كشته شدند.

اكنون مشاهده ‪Predator‬ساخت آمریكا كه مجهز به دوربین، سنجنده و رادار است و می‌تواند تصاویر ویدیویی و ثابت بگیرد در آسمان بغداد امری عادی است.

این هواپیما از یك ایستگاه كنترل سیار زمینی هدایت می‌شود یك سامانه هدف یابی دارد و می‌تواند دو موشك هدایت لیزری ‪Hellfire‬را با خود حمل كند. طول این هواپیما ‪۸‬متر وزن آن ‪۵۰۰‬كیلوگرم است و می‌تواند تا ارتفاع ‪۷۶۰۰‬متر به مدت ‪۴۰‬ساعت پرواز كند.

نیروی هوایی آمریكا ناوگانی شامل ‪۱۰۰‬هواپیمای ‪Predator‬دارد.
شلیک موشک هدایت لیزری هلفایر توسط پهپاد پریدتور

سازمان سیا همچنین از این هواپیما استفاده می‌كند و در ساخت آن مشاركت نزدیك داشته است. این هواپیماها تصاویر ویدیویی فوری و ‪video) FMV‬ ‪(full-motion‬می‌فرستند و از راه دور كنترل می‌شوند. خلبانان نیروی هوایی از پایگاه نیروی هوایی ‪Greech‬در نزدیكی لاس وگاس هواپیماهای بدون سرنشین را در عراق و افغانستان كنترل و هدایت می‌كنند.

وزن هواپیمای ‪Reaper‬چهار برابر و سرعت و ارتفاع‌گیری آن دو برابر هواپیمای ‪Predator‬است.

در ماه ژانویه یك موشك پرتاب شده از هواپیمای ‪Predator‬به كشته شدن یك فرمانده ارشد القاعده در منطقه قبیله‌نشین پاكستان در شمال وزیرستان انجامید. گمان می‌رفت نیروهای ائتلافی در افغانستان حملات موشكی با این هواپیماها علیه جنگجویان طالبان و القاعده كه در خاك پاكستان مخفی شده‌اند استفاده كرده باشند، اما ارتش آمریكا این نكته را تایید نكرد.

ارتش آمریكا استفاده از این هواپیماها را در سال ‪۲۰۰۷‬دو برابر كرده و به ‪۵۰۰‬هزار ساعت رسانده است كه عمدتا از آنها در عراق استفاده می‌شود.


منبع:ایرنا- سرنیزهطبقه بندی: هواپیماهای جاسوسی و پهپاد، 
برچسب ها: پهپاد، پهپاد ها، پهپاد های نظامی، هواپیماهای بدون سرنشین، هواپیماهای بدون سرنشین نظامی، حملات هوایی با پهپاد، حملات هوایی با هواپیمای بدون سرنشین، حملات هوایی با پهپادهای نظامی، پهپاد های تهاجمی، حمله هوایی با پهپادهای تهاجمی، هواپیمای پریدتور، هواپیمای پریدتور در حال شلیک موشک هلفایر، هواپیمای تهاجمی آینده اروپا، ‪Predator، شلیک موشک هدایت لیزری هلفایر توسط پهپاد پریدتور، هواپیمای Reaper، پهپاد Reaper، هواپیمای بدون سرنشین Reaper، هرون تی‌پی ‪Heron TP، هواپیماهای بدون سرنشین نظیر ‪Predator‬ ‪MQ-1‬و ‪Reaper‬ ‪MQ-9‬، پایگاه نیروی هوایی ‪Greech،
ارسال توسط armys .
تبلیغات

 پایگاه خبری ایران پرس
<a href=
آرشیو مطالب
نظر سنجی
بیشتر به کدام یک از موضوعات زیر علاقه مند هستید؟؟؟صفحات جانبی
لینک دوستان
رتبه در گوگل
عضویت در خبرنامه

Powered by WebGozar

تبلیغات
تبلیغات متنی شما

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه